EKSPEDYCJA ANTISUYO – RAPORT

Prawie 6 tygodni w niezwykłych warunkach: rejonach produkujących kokainę, osadach poszukiwaczy złota, wreszcie odkrycie w dżungli miasta zaginionego. Nasza ekspedycja w północnym Peru zakończyła się pełnym sukcesem.

Celem ekspedycji była eksploracja mało znanych rejonów Peru, w szczególności poszukiwanie wciąż „nieodkrytych” pozostałości kultury Chachapoyas.

Najważniejszym osiągnięciem było odnalezienie ruin zaginionego miasta, będącego wciąż tajemnicą nawet dla archeologów.

Antisuyo odbyło się w okresie 13 sierpnia-20 września 2010. W ekspedycji uczestniczyło pięć osób – Tomek, Łukasz, Marcin, Wojtek i Michał.

CO WIDZIELIŚMY:

– Peruwiańska wojna narkotykowa w okolicach miasteczka Tingo Maria w dolinie rzeki Huallaga. Wraz z policją antynarkotykową uczestniczyliśmy w akcji poszukiwania i niszczenia fabryk kokainy. Huallaga to teren działania terrorystów ze Świetlistego Szlaku, a kokaina jest tam głównym dobrem handlowym.

– Przebycie środkowego Peru mało znanymi (w tym tymi wciąż znajdującymi się w fazie budowy) drogami przez góry. Niektóre drogi były zaznaczone na mapie, ale jeszcze nie istniały w rzeczywistości (o czym przekonaliśmy się dopiero na miejscu).

– Kopalnie złota w Pataz: Miasteczko niczym z dzikiego zachodu, w którym jednak nie ma żadnego “szeryfa”, władzę sprawuje lokalna organizacja samoobronna, a każdy złodziej jest z miejsca zabijany. Tu lokalną specjalnością jest złoto, a jego poszukiwaniem zajmuje się większość miejscowych.

– Wodospad Gocta, piąty najwyższy wodospad na świecie (771 metrów wysokości spadku obu kaskad). Oficjalnie jego odkrycie i opisanie zostało zatwierdzone dopiero w roku 2002. WIKIPEDIA O WODOSPADZIE GOCTA

– Celem najważniejszym była eksploracja gór i dżungli pomiędzy Cajamarcą a Chachapoyas. Tam, w departamencie Amazonas poszukiwaliśmy pozostałości prekolumbijskiej cywilizacji “Ludzi Chmur”. Oprócz zwiedzenia poznanych już ruin tej kultury (największe to Kuelap, Revash, Gran Vilaya) robiliśmy wypady w poszukiwaniu jeszcze nie zarejestrowanych przez peruwiański Instytut Kultury pozostałości archeologicznych.

Tam właśnie, niedaleko wioski Choctamal, na zboczu porośniętej gęstą dżunglą góry odkryliśmy ruiny miasta sprzed około 1000 lat. Wrażenie porównać możemy z zobaczeniem słynnej Vilcabamby Inków. Otrzymaliśmy potwierdzenie z peruwiańskiego Ministerstwa Kultury (poprzednio INC) że ruiny te nie figurują w ich rejestrach, i oficjalnie potwierdziło to znaczenie naszego odkrycia.


SZCZEGÓŁOWE RELACJE Z EKSPEDYCJI:

1. REPORTAŻ “TINGO MARIA” na stronie Łukasza Czeszumskiego

WYBRANE RELACJE “NA GORĄCO” Z BLOGA TOMKA:

1.Wyjazd do interioru (“przez drogi, którymi nic nie jeździ”…)

2. Fotorelacja z interioru

3. Kopalnie złota w Pataz

4. La Petaca i Diablo Wasi, grobowce Chachas na klifach skał

5. Odkrycie zaginionego miasta!

6. Przez góry

7. Gran Vilaya i dolina Belem

PREZENTACJE FILMOWE Z EKSPEDYCJI – Wykonane i wysłane na Kolosy.

Nasza ekspedycja uczestniczy w konkursie na Kolosy (największa i najbardziej prestiżowa nagroda za osiągnięcia podróżnicze w Polsce). 12-a edycja Kolosów odbędzie się w dniach 11-13 marca w Gdyni.

Tags: , ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM