EKSPEDYCJA AMAZONIA

PERU – JESIEŃ 2012

Amazonia – Reprezentuje połowę wszystkich lasów deszczowych na planecie i jest największym i najbardziej bogatym w gatunki zwierząt i roślin rejonem świata.

To królestwo przyrody od 55 milionów lat. Czas istnienia ludzkości na jej terytorium to ok. 11 tys. lat czyli zaledwie przez 0.005% czasu istnienia dżungli amazońskiej gościem w niej jest rasa ludzka.

Amazonia jest domem 40 000 gatunków roślin, 2400 gatunków ryb, 1150 gatunków ptaków i ponad pół tysiąca gatunków ssaków. Wiele więcej jest dopiero odkrywanych lub jeszcze czekających na odkrycie i klasyfikację naukową.

Na jeden kilometr kwadratowy dżungli amazońskiej przypada ponad tysiąc różnych gatunków drzew i kilka tysięcy innych roślin.

Dżungla Amazońska podlega w ostatnich dekadach intensywnej deforestacji, a indiańskie kultury w zastraszającym tempie padają lub degenerują się.
Planowana od kilku lat ekspedycja Klubu Darien do „serca Amazonii” – wielodniowa przeprawa przez dziki las deszczowy aby dotrzeć do plemion Indian Jivaro jest już gotowa, a jej termin potwierdzony.

Północne Peru, departament Loreto – gęsta, bagnista dżungla, niedaleko połączenia rzek Maranon i Ucayali. Serce Amazonii i miejsce w którym czas się zatrzymał.

Ekspedycja Amazonia to wyjazd survivalowo-poznawczy. Ciężki „uniwersytet” przetrwania w lesie deszczowym, dotarcie do wiosek Indian Jivaro (znani z dawnych praktyk ”kurczenia głów”), poznanie środowiska dżungli w stopniu nieznanym żadnemu turyście, test własnych możliwości i zaradności w ekstremalnych warunkach. Poznanie świata odmiennego od naszej rzeczywistości niczym inna planeta.

Na miejscu korzystaliśmy z doświadczenia przewodnika i nauczyciela – Andresa Pena, który od 28 lat prowadzi wyprawy do dżungli amazońskiej, jest prawdziwym pasjonatem tropikalnego lasu i przygody, poza tym stanowi prawdziwą kopalnię wiedzy na temat sztuki przetrwania w tym trudnym środowisku. Nie ma pytania na które nie znałby odpowiedzi, ani sytuacji, z której nie znalazłby wyjścia.

Ekspedycja rozpoczęła się i zakończyła w Limie. Stolica Peru to miasto obskurne i gnębione wieloma problemami, ale dla odważnych poszukiwaczy przygód nie brakuje tu atrakcji. Dotarcie do Iquitos odbyło się etapami, z przelotem do jednej z mało znanych prowincji na północy kraju i 2-dniowym rejsem na typowym amazońskim statku rzecznym.

Ramowy Program:

1. Lot z Polski do Peru. Przylot w późnych godzinach wieczornych. Powitanie na lotnisku i transport do hotelu. Wieczorny wypad na miasto.

2. Zwiedzanie Limy: stare miasto, katakumby z czasów kolonialnych, żywiołowe i zaniedbane ulice centrum. Poza tym inne interesujące acz mało dostępne miejsca, np. wypad do bazy peruwiańskich sił specjalnych.

3. Przelot do Tarapoto, małego miasteczka w północnym Peru, w dzikszej i rzadko odwiedzanej prowincji San Martin. To już strefa tropikalna tego kraju, zmienia się więc klimat, kuchnia i muzyka, a atmosfera robi wyluzowana. San Martin leży nad rzeką Huallaga, w miejscu gdzie kończą się Andy i zaczyna nizina Amazonki, tworząc spektakularne krajobrazy.

Po krótkim zwiedzaniu centrum jedziemy taksówkami 120 km do małej miejscowości Yurimaguas nad wodami Huallagi. Tu kończy się możliwość transportu drogowego.

4,5: Rejs amazońskim statkiem pasażerskim. Okręt to typowy w tym rejonie świata relikt: zapakowany do granic możliwości kilkupiętrowy okręt rzeczny. Domem pasażerów staje się hamak, z którego można obserwować wyładunki towarów w zapomnianych przez świat wioskach, pejzaże dżungli (w którą niedługo się zagłębimy), czy ciekawe scenki na pokładzie. Rejs odbywa się rzekami Huallaga, Marañon oraz Ucayali.

6. Dopłynięcie do Iquitos, „Stolicy Amazonii”. Jedno z najbardziej kolorowych i interesujących miast świata, do którego można dotrzeć tylko samolotem lub rzekami. Tu wciąż panuje atmosfera niczym z dzikiego zachodu, szczególnie w fascynującej dzielnicy domów wybudowanych na wodzie – Belen, gdzie na targowiskach sprzedaje się wszelkie możliwe produkty, które daje dżungla.

Pierwsze spotkanie z Andresem Pena – liderem ekspedycji i dokładne omówienie planu działań w dżungli. Wyjazd i pływanie łódkami po tajemniczych zakątkach dzielnicy Belen, eksploracja żywiołowego życia nocnego.

7 – 13. Etap ekspedycyjny w dżungli. Wyprawa odbędzie się w dzikich obszarach bagnistej dżungli nad rzeką Yarapa (jeden z mniejszych dopływów Marañon). Pierwszy obóz nad rozległym, czarnym jeziorem Isapo. Następnego dnia przygotowanie sprzętu i przepłynięcie jeziora (wędrówka brzegiem zajęłaby wiele dni).

Wędrówka przez dżunglę korzystając z nielicznych indiańskich ścieżek oraz przez dziki las, przebijając się z użyciem maczet, przebywając strumienie i rzeki w bród bądź wpław. Naszym celem jest osada Indian Jivaros, znanych w przeszłości z praktyk zmniejszania i konserwowania głów. To jedna z najbardziej tradycyjnych grup etnicznych dzisiejszej Amazonii i współczesnego świata. Nasza ekspedycja to unikalna szansa poznania oryginalnej indiańskiej kultury i obyczajów zanim nie zostanie ona wchłonięta przez cywilizację, proces który w ostatnich latach toczy się szczególnie intensywnie. Zatrzymamy się w ich wiosce, będziemy wspólnie polować, łowić ryby, czy obserwować ich życie codzienne.

Po wizycie u Jivaros czeka nas droga powrotna przez szereg jezior, rzek i spore obszary gęstej dżungli, wędrówka kończąca się w wiosce Indian Omagua znowu nad Amazonką. Stąd wracamy do Iquitos.

Uwaga – Etap ekspedycyjny będzie ciężki i wymagający – fizycznie oraz psychicznie. Nie potrzebujemy supermanów ani innych gwiazdorów – uczestnicy muszą być po prostu w dobrej kondycji, mieć motywację i twardość charakteru wymagane do długotrwałych działań w trudnych warunkach, odpowiedzialność i zdyscyplinowanie.

Poznawanie kultur indiańskich wymaga dużej tolerancji i zrozumienia dla obyczajów innych kultur. Należy bardzo uważać, aby nasze zachowanie w trakcie pobytu w ich osadach nie obraziło uczuć miejscowych.

14. Przelot z Iquitos do Limy. W stolicy tym razem kwaterujemy w nowoczesnej dzielnicy nad oceanem – Miraflores. Okazja do poznania zupełnie innej rzeczywistości tego kraju.

15. Ranny przejazd na lotnisko i odlot do kraju.

16. Dzień rezerwowy do rozplanowania na trasie.

SELEKCJA:

Do uczestnictwa w ekspedycji konieczne jest zaliczenie zjazdu selekcyjnego, który określi indywidualną motywację i kondycję, dopasowanie do reszty grupy oraz nauczy podstaw działań w dżungli.

Pierwszy zjazd odbywał się w 2011 w Wielbarku – każdy kto go zaliczył, nie musi ponownie przyjeżdżać na selekcję. Udział w selekcji nie jest również obowiązkowy dla osób, które już z nami wcześniej gdzieś wyjeżdżały i otrzymały zielone światło do uczestniczenia w ekspedycji.

Jednocześnie informujemy, że tegoroczna selekcja będzie znacznie rozbudowana, trudniejsza, wzbogacona o doświadczenia, które nabyliśmy podczas wiosennego wyjazdu do Darien w Panamie. Zachęcamy zatem wszystkich do wzięcia w niej udziału. O miejscu i czasie w którym się odbędzie będziemy informowali indywidualnie.

DLA KOGO JEST EKSPEDYCJA „AMAZONIA”?

To jest ekspedycja, w związku z tym:

– Odwiedzana dżungla nie jest „turystycznym szlakiem” a odwiedzani Indianie pokazują swoje autentyczne życie a nie „cepelię” na użytek turystów.

– Konieczność przystosowania do naprawdę ciężkich i potencjalnie groźnych warunków bytowania w dżungli. W warunkach ekstremalnych potrzeba ludzi przyjaznych, otwartych, zdyscyplinowanych, o dobrej kondycji pozwalającej na całodniowy marsz przez dżunglę niosąc sprzęt i przepływać rzeki. Dostosowanie do tych warunków określi zjazd selekcyjny w Polsce.

WIZY: Niewymagane

WYMOGI KONDYCYJNE: Bardzo wysokie, duża odporność na niewygody oraz odmienny klimat. Gotowość do całodniowych marszów przez gęstą dżunglę wycinając szlak maczetą. Całkowite i bezwarunkowe podporządkowanie się dyscyplinie głównego przewodnika.

ZALECENIA: Posiadanie szczepienia na żółtą febrę, dur brzuszny oraz żółtaczkę. Stosowanie profilaktyki anty malarycznej.

WKŁAD: 2000 dolarów od osoby plus przelot (4-5 tys PLN) i wyżywienie poza etapem działania w dżungli (ok. 150 dolarów)

ZAPISY I INFORMACJE: wyprawy@darien.pl

Tags: , , ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM