WIĘŹNIOWIE EKWADOR KOKAINA… Tomasz Morawski

*

Jest to książka napisana przez człowieka, którego miałem szczęście poznać osobiście. Tomasz Morawski jest honorowym konsulem Polski w Ekwadorze, ze swej funkcji wywiązuje się lepiej niż znakomicie. Książka opisuje ekwadorskie więzienia i losy Polaków, skazanych na długoletnie wyroki za przemyt narkotyków. Chwila słabości i najzwyklejszej w świecie głupoty często przekreśla ludzkie życie. Młodzi ludzie trafiają do piekła, z którego wyjście okazuje się być bardzo trudne, a nawet jeżeli się udaje, to nikt nie wymaże z pamięci nabytego doświadczenia. Przychodzą mi tu na myśl słowa Maxa Californi, który w filmie „Osiem milimetrów” mówi do Toma Wellesa – „Nie igraj z diabłem, bo diabeł może zacząć igrać z Tobą… Pamiętaj, to co teraz zobaczysz, pozostanie już w Tobie na zawsze…”

Złapani przemytnicy szybko stają w konfrontacji ze straszliwą rzeczywistością, trafiają w szpony świata o jakim do tej pory nie mieli pojęcia, nawet w największych koszmarach im się to nie śniło. Tylko, że pakując się w to gówno nie mieli świadomości czyhających za rogiem konsekwencji, nie zdawali sobie sprawy z ryzyka i ceny jaką w razie wpadki przyjdzie im zapłacić. W tym wprawionym w ruch dominie nieszczęść i porażek, błyska mały promyk nadziei. Otóż nie są pozostawieni samym sobie, a mogą liczyć na pomoc całkowicie oddanego im rodaka, który z pewnością zrobi wszystko co w jego mocy, aby ulżyć im w cierpieniu. Morawski nie sądzi tych ludzi, nie stara się ich oceniać, ani w ogóle nie analizuje tego czego się dopuścili, poza oczywistym stwierdzeniem, że popełnili największą głupotę swojego życia. On po prostu wychodzi z założenia, że każdemu pozostało ileś tam dni na tym świecie i chodzi o to, żeby te dni przeżyć jak najlepiej. Dlatego robi wszystko aby wyciągnąć ludzi z piekła do którego trafili.

Książka trafia na naszą listę dlatego, bo pokazuje konsekwencje podążania za złudnymi marzeniami o szybkich i łatwych pieniądzach, pokazuje okrutną rzeczywistość i stanowi przestrogę dla tych, których los może kiedyś zetknąć z narkotykowym biznesem. (TZ)

Grupa wyprawy TRZY ŚWIATY w domu autora, w Quito, w Ekwadorze.

Tags: , ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM