ROMUALD KOPERSKI

Urodzony w 1955 roku, w Sopocie, polski podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek: „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, „Syberia Zimowa Odyseja”, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.

Wychował się i mieszka w Gdańsku – już dawno zauważyłem, że wielu z największych polskich podróżników wywodzi się z Gdańska. To miasto musi mieć coś w sobie, chyba nie chodzi o morze, bo nad nim leży jeszcze wiele innych miejscowości, które nie mogą się poszczycić tak sławnymi nazwiskami.

Jest nieco kontrowersji wokół postaci Romka Koperskiego. Niemniej jednak, jego dokonania są imponujące nie tylko w świecie podróżniczym. Jest autorem świetnych książek o Syberii, które z pewnością należy zaliczyć do klasyki gatunku. Poza tym, któż od niego wie więcej na temat tego regionu świata. Od dawana marzę o wyjeździe na Syberię, pewnie już niedługo to marzenie zrealizuję, bardzo chciałbym tam pojechać z kimś pokroju jego gatunku.

Co więcej, Koperski jest człowiekiem renesansu, co w dzisiejszym świecie, powszechnej i w dodatku modnej specjalizacji jest ogromną rzadkością. Nie dość tego, że podróżuje, pisze książki i potrafi latać samolotem, to w dodatku jest pianistą. Pewnie liczba jego umiejętności i talentów jest znacznie szersza. My natomiast zamieszczamy go na naszej liście przede wszystkim z uwagi na jego główną pasję, jak również siłę podążania własnym torem bez specjalnego oglądania się na innych (TZ).

Do listy jego największych dokonań należą:

W 1994 przejechał z Zurychu do Nowego Jorku przez Syberię. Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne obszary Syberii, Amerykę Północną, Kanadę, Stany Zjednoczone. Fragmenty relacji z tej podróży opublikował w książce „Pojedynek z Syberią”.

Pomysłodawca oraz organizator czterech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i przez wielu uznawanego za najtrudniejszy rajd samochodowy świata „Transsyberia – Gigant 2004” na trasie Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km.
Odbył dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii, Mongolia.

W 1998 odbył samotny spływ pontonem po najdłuższej wschodniosyberyjskiej rzece Lenie (długość 4500 km). Za tę podróż otrzymał prestiżową nagrodę – Kolosa i tytuł „Podróżnika Roku 1999”. O tej brawurowej wyprawie napisał książkę “Przez Syberię na gapę”.
W 2002 zorganizował pięcioosobową wyprawę do Jakucji w poszukiwaniu grobu Jana Czerskiego.

Odbył pionierską zimową wyprawę samochodową wzdłuż wybrzeża Oceanu Arktycznego. Badał trasy dojazdu do Cieśniny Beringa.

Pomysłodawca oraz kierownik zimowej ekspedycji samochodowej „The Great Expediton Of The Century”, upamiętniającej setną rocznicę rajdu z 1908 z Nowego Jorku do Paryża. Wraz z Marianem Pilorzem oraz Rosjaninem Wiktorem Makarowskim przemierzył trasę Lizbona – Paryż – Syberia – Nowy York. Po ponad dwumiesięcznej podróży i przebyciu 18.000 kilometrów, podróżnikom udało się dotrzeć do Jewgiekinotu (ros. Евгекинот). Jako pierwsi w historii motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem. O tym wyczynie można przeczytać w książce “Syberia Zimowa Odyseja”.

W styczniu 2010 wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. 10 marca 2010 Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa, przyznała mu Certyfikat Nowego Rekordu Świata.

W marcu 2011 r. założył fundację swojego imienia – Fundacja Romualda Koperskiego. Głównym celem fundacji jest poprawa wizerunku Polski w Rosji i Rosji w Polsce.

Pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Rajdu Samochodowego Kobiet “YEKATERINA” na trasie Gdańsk – Sankt Petersburg – Murmańsk, którego pierwsza edycja odbyła się 11-20 czerwca 2011.

Obecnie przygotowuje się do próby pokonania łodzią wiosłową Oceanu Spokojnego pomiędzy rosyjskim portem Władywostok, a leżącym na wybrzeżu Stanów Zjednoczonych San Francisco, w ramach projektu „Trans-Pacyfik Solo 2013”. Dotąd żaden wioślarz samotnie i bez wsparcia nie pokonał Pacyfiku z kontynentu na kontynent. Rozpoczęcie rejsu zaplanował na maj 2013 roku. Odcinek oceanu pomiędzy Władywostokiem a San Francisco po linii długości geograficznej liczy 5400 mil morskich.

BĘDZIEMY TRZYMALI KCIUKI!!!

(TZ)

Tags: ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM