Z NURTEM AMAZONKI Joe Kane

***

Bardzo interesująca i świetnie zilustrowana opowieść o jednym z największych eksploracyjnych wyczynów XX wieku, mianowicie spłynięciu Amazonki od źródeł do ujścia. Wyczynu tego dokonał Polak – Piotr Chmieliński, znakomity kajakarz, który wraz z grupą Polaków w latach 1979-85 spłynął kilkadziesiąt rzek Ameryki Centralnej i Południowej, wiele z nich jako pierwsi.

Spłynięcie Amazonki było niebywałym wyczynem jak na tamte czasy. Wyprawie na odcinku górskim towarzyszyli zawodowi kajakarze górscy, w tym jeden Mistrz Świata w tej dziedzinie. Uczestnicy spływu wielokrotnie balansowali na krawędzi śmierci. Musieli stawać w szranki nie tylko z nieokiełznaną przyrodą, ale również bandytami ze Świetlistego Szlaku, czy nieudolnie działającym kierownikiem wyprawy.

Książkę napisał Amerykanin Joe Kane, który jako jedyny z licznej ekspedycji dotrzymał Chmielińskiemu “kroku” i dotarł do ujścia Amazonki kajakiem (choć tylko Polak przepłynął rzekę w całości). Mamy szansę przeczytać jego wspaniałą relację, która stanowi nie tylko zapis prawdziwej przygody, ale jest również apoteozą żelaznego charakteru Polaka, jego niezłomnego hartu ducha, wytrzymałości psycho-fizycznej i niesamowitej determinacji w dążeniu do celu.

TZ

Tags: ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM