Romuald Koperski “POJEDYNEK Z SYBERIĄ” “PRZEZ SYBERIĘ NA GAPĘ” “SYBERIA ZIMOWA ODYSEJA”

***

“Pojedynek z Syberią” oraz “Przez Syberię na gapę” *** Pierwsza książka stanowi relację z wyprawy samochodowej z Zurichu do Nowego Jorku, druga natomiast dotyczy spłynięcia pontonem Leny – jednej z najdłuższych rzek na świecie.

Autor zmierzył się z Syberią bez sponsorów i technicznego zaplecza. Książki te napisane są prostym językiem, co nieco utrudnia ich odbiór. Jednak przygody w nich opisane to autentyczne wyczyny, rzeczy na miarę prawdziwych twardzieli, ludzi zdeterminowanych na osiągnięcie celu, cieszących się smakiem życia i zdających sobie sprawę z wartości własnej egzystencji.

Poza tym można z nich bardzo dużo dowiedzieć się o Rosji, tej dalekiej Rosji, o ludziach Syberii, którzy są twardzi jak przyroda z którą muszą się mierzyć na codzień. Pomimo kontrowersji, jakie już dziś krążą wokół obydwu wypraw Pana Koperskiego, uważam, że obydwie pozycje są godne polecenia z uwagi na fakt, iż stanowią świetny instruktaż tego jak tak naprawdę powinna wyglądać prawdziwa przygoda. (TZ)

„Syberia Zimowa Odyseja” *** – jest to relacja z kolejnej niezwykłej wyprawy autora w ten ogromny pod względem powierzchni i niegościnny przyrodniczo rejon świata. Sam wyczyn, którym było bodaj pierwsze w historii przejechanie samochodem z przylądka Roca prawie na sam koniec półwyspu Czukockiego, w moim odczuciu nie wybija się ponad to, czego Koperski dokonał wcześniej. Mamy tu jednak do czynienia ze wspaniałym zapisem prawdziwej przygody, której towarzyszy zmaganie się z własnymi słabościami i przeciwnościami losu. Autor świetnie oddaje klimat Syberii, prawdopodobnie przez to, że jej poświęcił niemal całe swoje podróżnicze zaangażowanie. Dzięki odbytym kilkudziesięciu wyprawom, niezwykle barwnie i ciekawie opisuje potęgę syberyjskiej przyrody, ponad pięćdziesięciostopniowe mrozy, ogromne przestrzenie, ale przede wszystkim spotkania z ludźmi, którzy w tej historii są chyba najważniejsi. Dzięki tej książce możemy choć trochę poznać życie ludzi dalekiej północy, twardych Czukczów, Ewenków, Jakutów, czy Tunguzów, którzy z tajgą są za pan brat i gardzą wszystkim tym co ma do zaoferowania tzw. „cywilizowany świat”. Jednym słowem pozycja obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy marzą o odbyciu wyprawy w tamte strony, ale dla wszystkich którym bliskie jest marzenie o prawdziwej przygodzie (TZ).

Tags: ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM