ŻYCIE WIELKIEJ RZEKI Wiktor Ostrowski

***

To jedna z nielicznych książek, które przeczytałem wielokrotnie. Pierwszy raz jeszcze w podstawówce.

Autor, zamieszkały w Argentynie Polak zakłada się po pijaku ze znajomym lekarzem, że przepłynie na kajaku od wodospadów Iguazu do Buenos Aires. Jest to zadanie jak twierdzą miejscowi, szalone. Są lata 60., a Iguazu to nie jak dziś atrakacja turystyczna dla “grubasów” (z punktami widokowymi, drogami dojazdowymi, lotniskiem etc) tylko zagubione w środku dzikiej dżungli wodospady, o których jeszcze nie wiadomo, że są największe na świecie. Kajakarska wyprawa Ostrowskiego prowadzi przez “sto przygód” – poznaje żyjącego samotnie nad Paraną polskiego rybaka, trendowatego który uciekł z leprozorium aby obozować na wysepce na środku rzeki, grupę bandytów którzy obrabowali w Paragwaju bank, niezliczonych myśliwych i wyrzutków, których rozmaite życiowe potknięcia i wypadki pokierowały nad Paranę.

To opis dzikiego świata, którego już nie ma. Nieposkromioną naturę pokonały asfaltowe szosy, mosty i miasta. Iguazu wciąż szokuje swoim pięknem, ale po przeczytaniu tej książki wiemy, że to już nie to samo. Ja wyniosłem z tej książki ważną naukę – spieszmy się odkrywać dzikie krainy, tak szybko odchodzą… (LC)

Z pewnością jedna z najlepszych o ile nie najlepsza relacja podróżnicza, jaka została napisana w języku polskim. Autor w niezwykle zajmujący sposób opisuje to co widział i przeżył podczas niesamowitego
spływu jedną z największych rzek świata – Paraną. Poza tym w książce zarysowanych jest wiele fascynujących postaci, typów ludzkich charakterów, których próżno szukać w cywilizowanej dżungli miasta. Niesamowite historie, niesamowici ludzie, niesamowite przygody i niesamowite czasy. Jednak, czy aby na pewno tak różne od tych jakie są obecnie? Spłynięcie kajakiem Parany w tamtych czasach to był nie lada wyczyn, ale w mojej ocenie i dziś, z pewnością nie należałoby to do fraszek, zresztą znaleźli się już tacy, którzy powtórzyli ten wyczyn! (TZ)

Chcesz wiedzieć więcej, to zajrzyj tutaj: http://andy2005.blox.pl/html

Tags: ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM