NA SZLAKU PRZYGODY

KARNAWAŁ W RIO, PARAGWAJSKIE CHACO I WODOSPADY IGUAZU!

Argentyna, Urugwaj, Paragwaj, Brazylia

LUTY 2014, 22 dni


Jeśli chcesz poznać to co najlepsze i najbardziej znane w Ameryce Południowej, ten program jest dla Ciebie. Cztery fascynujące kraje i finał na karnawale w Rio!

Nasza legendarna wyprawa powraca w nowej wersji – tegoroczny wyjazd przedłużamy o jedno z najdzikszych miejsc Ameryk – paragwajskie Gran Chaco, gdzie spędzimy 5 dodatkowych dni!

Argentyna z boskim, pełnym życia Buenos Aires, gauczami, stekami, winem i yerba mate. Kraj w którym Hiszpanie, Włosi, Żydzi i Polacy zbudowali swoje społeczeństwo na drugim końcu świata.

Urugwaj z uroczym miasteczkiem Colonia i klimatyczną stolicą Montevideo, sięgającymi po horyzont równinami i wybrzeżem atlatyckim.

Prowincjonalny Paragwaj gdzie ujrzysz na własne oczy opuszczone i zarastające dżunglą ruiny słynnych misji jezuickich. W tym kraju wciąż czuje się klimat czasów kolonialnych, kończący się dopiero w Ciudad del Este, mieście cechującym się chaosem i atmosferą bezprawia. W Paragwaju zakosztujemy doskonałych potraw z grilla, będziemy się bawić na niesamowicie żywiołowym karnawale w Encarnacion i odwiedzimy polskich misjonarzy niedaleko stolicy

Paragwaj tak nas zafascynował podczas poprzednich dwóch edycji wyprawy, że w tym roku przedłużamy program w tym kraju, aby poznać tajemnice dzikiego Gran Chaco. Poznamy życie paragwajskiego “dzikiego zachodu” – kowbojów wypasających bydło, menonnitów prowadzących życie w zgodzie z biblią, tryb życia dzisiejszych Indian oraz naturę: dżunglę, trzęsawiska i busz, wszystko widziane z różnych perspektyw – piechura, końskiego grzbietu i łódki-dłubanki. Gran Chaco to jedno z miejsc które można określić mianem “końca świata” – miejsce, gdzie można poczuć się jak bohater powieści Karola Maya. Tu czas zatrzymał się co najmniej 100 lat temu. W Gran Chaco jest zupełnie odmienne od wielkich metropolii odwiedzanych podczas tej wyprawy

Wreszcie Brazylia, wielki i nowoczesny kraj, a jednocześnie kwintesencja wszystkiego tego, co południowoamerykańskie – tańca, przyjemności życia, futbolu i cudownych pejzaży. Poznasz największy wodospad na świecie Iguazu – niepowtarzalny cud świata (pięć tysięcy metrów sześciennych wody na sekundę spływającej w 275 kaskadach!), będziesz jadł królewskie dania brazylijskiej kuchni którą wielu naszych uczestników uznało za najlepszą na świecie, będziesz prażył się na plażach Rio de Janeiro i imprezował wraz z miejscowymi na karnawałowych ulicach.

To miejsce, z którego nikt nie będzie chciał wyjeżdżać: Rio de Janeiro. Zachwyca od wieków urodą swoich plaż, wspaniałym klimatem, architekturą skomponowaną z bujnym krajobrazem. Ludźmi żyjącymi dla codziennych przyjemności i stworzonej przez nich kultury wiecznej zabawy. To miasto żyjące na okrągło i na całego, szczególnie w okresie karnawału. Sam karnawał jest zjawiskiem, którego nie sposób wyjaśnić słowami – skali i natężenia tego przeżycia nie można porównać z niczym innym na świecie. Naszym skromnym zdaniem Rio to najbardziej fascynujące miasto świata. Będziemy zwiedzać wszystkie ważniejsze atrakcje turystyczne, zaniedbane stare miasto, kąpać się na słynnych plażach Copacabanie i Ipanemie. Będziemy szaleć w tłumach bawiących się przy sambie, na niezliczonych ulicznych paradach, i nocnych koncertach. Będzie też okazja zobaczyć życie słynnych faveli i przekonać się, że nie jest tam wcale tak źle. Tempo wyprawy jest duże, a dni w Rio godnie je uwieńczają – bo tam będziemy w akcji już praktycznie 24 godziny na dobę. Można spokojnie założyć, że tak jak na dwóch poprzednich wyprawach, nikt nie będzie chciał wracać.


1. Wylot z Warszawy, z lotniska Okęcie. Lecimy do któregoś z portów europejskich, skąd będziemy mieli lot do Buenos Aires.

2. Ranny przylot do Buenos Aires – zwiedzanie miasta – Katedra i pałac prezydencki, kawiarnie i bulwary. Wizyta na XIX-wiecznym cmentarzu Recoleta, na którym spoczywa m.in. Evita Peron, wizyta w artystycznej dzielnicy San Telmo. Wieczorne wyjście na miasto, kolacja w postaci argentyńskiego steka z wyśmienitym czerwonym winem w klimatycznym lokalu.

3. Zwiedzanie Buenos Aires – wizyta w sławnej kawiarni Tortoni, mieszczącej się przy Avenida de Mayo, gośćmi tej kawiarni były takie postacie jak Albert Einstein, czy Witold Gombrowicz. Popołudniem zwiedzanie klimatycznej dzielnicy portowej La Boca z jej kolorowymi żelaznymi domami i elektryzującą atmosferą. Wieczorem możliwość zobaczenia argentyńskiego tanga a także wyjście na miejscową imprezę.

4. Rejs promem na drugą stronę zatoki La Plata do Colonii – najstarszego miasta Urugwaju, wpisanego na listę UNESCO. Zobaczymy tu między innymi obronne mury miasta, czy Bastion del Carmen. Po zwiedzaniu przejazd do Montevideo.

5. Montevideo – zwiedzanie stolicy Urugwaju, m.in. Avenida 18 de Julio, Plac Niepodległości z olbrzymią statuą największego bohatera narodowego Jose Artigasa. Przechadzka bulwarem, który przebiega wzdłuż wybrzeża i łączy ze sobą liczne plaże. Popołudniem przejazd przez cały Urugwaj i kolacja w Concordii w Argentynie. Nocny przejazd do Apostoles.

6. Apostoles – Miasto założone przez polskich i ukraińskich imigrantów. Wizyta na plantacji yerba mate – ostrokrzewu, z którego parzy się narodowy napój Argentyńczyków. Zwiedzanie fabryki “Amanda” produkującej yerbę na export oraz muzeum Szychowskiego, założyciela fabryki i pomysłodawcy maszyn do obróbki yerba. Wieczorem typowa argentyńska parillada.

7. Paragwaj – Encarnacion, miasto znane jest jako jedna ze stolic karnawału. W okolicy zwiedzimy największą atrakcję Paragwaju – ogromne ruiny kolonii jezuickiej (historię państwa jazuickiego doskonale oddaje oscarowy film “Misja”). Paragwaj to ciągle słabo rozwinięty kraj, jeden z najbiedniejszych w Ameryce Południowej, gdzie od razu można poczuć atmosferę interioru, jak również szczerość i autentyczność mieszkających tam ludzi.

8. Asuncion – stolica Paragwaju. Zakwaterowanie w klimatycznym hotelu. Zwiedzanie Domu Konstytucji, Panteonu Bohaterów, muzeum historycznego i hałaśliwego centrum miasta.

9. Wizyta u polskich misjonarzy w wiosce w pobliżu Asuncion, aby posłuchać ich ciekawych opowieści.

10-14. ETAP GRAN CHACO: czyli 5 dni w dziczy. Z Asuncion ruszamy w interior – najpierw drogą asfaltową na Mariscal Estigarribia, potem na pace ciężarówki wyciętymi w dżungli szlakami, potem na grzbiecie konia, wnętrzu dłubanki i ścieżkach przez busz. Trudne warunki naturalne, wszechpotężna natura, twardzi koloniści którzy próbują tutaj przetrwać. Ostatniej nocy powrót do cywilizacji – nocny autobus do Asuncion po czym przejazd do Ciudad del Este.

15. Del Este – Zwiedzanie tamy Itaipu – drugiej co do wielkości tamy świata. Zwiedzanie chaotycznego centrum miasta Ciudad del Este, jednej ze światowych centrów przemytu.

16. Wodospady Iguazu Przejazd brazylijską stronę granicy i zakwaterowanie w porządnym hotelu w Foz de Iguazu. Zwiedzanie wodospadów po stronie brazylijskiej (tu jest najlepszy widok na kaskady).

17. Całodzienna eksploracja wodospadów Iguazu od strony Argentyny. Wieczorem nocny autobus do Rio de Janeiro.

18,19,20: Pobyt w Rio de Janeiro. Zakwaterowanie w jednej z głównych dzielnic miasta. Zwiedzanie posągu Chrystusa Zbawiciela, stadionu Maracana i historycznego centrum miasta. Wspinaczka na “Głowę cukru”, relaks na plażach Copacabanie i Ipanemie. Dla lubiących mocne wrażenia wieczorna wycieczka do faveli (bezpieczeństwo gwarantowane!). Jednak przede wszystkim karnawałowe szaleństwo na „Blocos” odbywających się w różnych częściach miasta, m.in. w dekadenckiej dzielnicy Lapa, jak również wycieczka na Sambodrom, gdzie różne szkoły samby rywalizują o laur najlepszej na największej karnawałowej imprezie Świata. Dla chętnych (w praktyce wszystkich, jak dotąd nikt nie żałował) odwiedziny w favelach. Więcej informacji o tym elemencie wyprawy w naszej selekcji najciekawszych miejsc mniej znanych: (http://darien.pl/klub/?p=1909)

21. Transfer na lotnisko Galeao i wylot do Polski.

22. Jeden dzień rezerwowy do wykorzystania na trasie.WARUNKI:

CZAS: 22 dni, od 9 lutego do 2 marca 2014

WIZY: Niewymagane

WYMOGI KONDYCYJNE: Średnie, trzeba być jednak naszykowanym na niewygody i intensywność podróżowania (3 nocne przejazdy, brak udogodnień w paragwajskim interiorze. Wyprawa jest bardzo napakowana aktywnościami i intensywna, a co za tym idzie – męcząca! Warunki pogodowe w Paragwaju i Brazylii są bardzo upalne.

STANDARD: Na większości trasy miejscowe hoteliki klasy turystycznej, pokoje 2-3 os. W paragwajskim Chaco skromne wiejskie hospedajes i domy miejscowych. W Rio de Janeiro wynajęte dla grupy mieszkanie. Przejazdy odbywają się miejscowymi autobusami (bardzo wysoki standard w Brazylii i Argentynie, średni w pozostałych krajach), taksówkami, a w zapadłych rejonach często na pace pick-upa.

WKŁAD: 2600 dolarów od osoby plus przelot (3-4 tys PLN) i wyżywienie (ok. 400 dolarów).

ZAPISY I INFORMACJE: wyprawy@darien.pl

Tags: , , , ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM