NASI LUDZIE

W każdej wyprawie oprócz polskich pilotów uczestniczą miejscowi przewodnicy. Im trudniejsza i bardziej wymagająca jest dana wyprawa, tym lepszych specjalistów na miejscu wymaga. Zatrudniamy ludzi, którzy po pierwsze znają perfekcyjnie warunki, w których przyjdzie im działać, po drugie stanowią nietuzinkowe osobowości, dodające waloru każdej przeprowadzanej wyprawie czy ekspedycji. Oto skrócona lista “naszych ludzi” – przyjaciele, przewodnicy, kontrahenci. Ludzie, którzy sami sobą stanowią historię pokazywanych miejsc. Ludzie, bez których Klub Darien byłby tylko kolejną banalną agencją turystyczną…

Andres Pena – dżungla, Iquitos, Peru.
Indianin z pochodzenia, myśliwy, specjalista od sztuki przetrwania.

Andres posiada prawie trzydziestoletnie doświadczenie w zabieraniu ludzi do dżungli. Jest to dla niego nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja i sposób na życie. Uwielbia polować, przeprawiać się przez trudne tereny i szukać wyjść z potencjalnie beznadziejnych sytuacji. Współpracował z armią rosyjską szkoląc żołnierzy ze sztuki przetrwania w gąszczu równikowego lasu. Z tym gościem nigdy nie można się nudzić, zrealizuje niemal każde, najbardziej szalone pragnienie. Współpracuje z Juanem Carlosem, którego osoba jest opisana poniżej.

Juan Carlos – Iquitos, Peru.
Organizator ekspedycji do Amazonii, były żołnierz sił specjalnych, mikrobiolog.

Człowiek, dla którego Amazonia nie ma tajemnic. Uznawany przez South American Explorers Club za jednego z najlepszych specjalistów w dziedzinie przetrwania i znajomości dżungli. Regularnie organizuje ekspedycje dla m.in. National Geographic (co sądzi prywatnie o profesjonalizmie dziennikarzy tego magazynu pomińmy milczeniem), SAEC, grup filmowych i eksploracyjnych. Bytowania w dżungli uczył się już jako dziecko, w wiosce w dżungli pod Iquitos. Podczas służby wojskowej w oddziałach peruwiańskich Sił Specjalnych uczestniczył w operacjach bojowych w dolinie Huallaga, operacjach antyterrorystycznych w całym Peru, akcjach antynarkotykowych (wraz z agentami DEA i amerykańskich Sił Specjalnych i Armii krajów goszczących) w Brazylii i Ekwadorze. Mikrobiolog, posiadający ogromną wiedzę na temat fauny i flory dżungli.

Dla Klub Darien jest liderem wypraw i ekspedycji do dżungli peruwiańskiej.

Alfonso Plato – strefa Darien, Panama.
Indianin Embera, myśliwy, specjalista od przetrwania w nieprzepastnej dżungli Darienu.

Alfonso podczas organizowanej ekspedycji Do Jądra Ciemności – Strefa Darien, wziął nasze życie w swoje ręce i poprowadził nas przez dżunglę. Słowo “poprowadził” jest nieco na wyrost, ponieważ tak naprawdę pierwszy raz w swoim życiu szedł w samo serce lasu tropikalnego w gromadą białasów. Kiedy stracił orientację, po tym jak wyszliśmy poza jego myśliwski rewir, coraz częściej się do nas odwracał i pytał o wskazania GPS-a. Niemniej jednak ani na chwilę nie stracił wigoru i chęci do kontynuowania eksploracji. Choć brakowało jedzenia, opuszczały nas siły a oblicze dżungli stawało się coraz groźniejsze, Alfonso nie tracił animuszu i dobrego nastroju, wskazywał zagrożenia, uczył rozpoznawać tropy zwierząt i organizował pożywienie na wieczorny posiłek. W tak trudnych chwilach jakie tam przeszliśmy, posiadanie kogoś takiego przy boku docenia się podwójnie. Jeśli jeszcze kiedyś wybierzemy się do Darien, to tylko z tym facetem.

Jeppi – Karaiby.
Kapitan katamaranu Gitano del Mar, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Cygan Morza.

Jeppi jest synem Niemca i Greczynki urodzonym w Marsylii, biegle mówi po francusku, hiszpańsku, włosku i angielsku, więc nie ma problemu, żeby się z nim dogadać. Od dziesięciu lat pływa po świecie, od ośmiu na swoim własnym katamaranie, który stanowi nie tylko przedmiot jego pasji, czy źródło utrzymania, ale jest dla niego całym światem. Jeppi jest prawdziwym Wilkiem Morskim, co czuć od pierwszego uścisku dłoni, pływanie z nim to frajda i przygoda. Na jachcie poza kapitanem, stałą załogę stanowią jego żona, pies i jeden panamski marynarz. Razem ogarniają wszystko, więc wybierając się na krótki przelot o nic nie musimy się martwić. Na łajbie panuje nieziemska atmosfera za sprawą kilkusetwatowych głośników, z których w czasie największego sztormu rozlewają się najprzeróżniejsze dźwięki, nie pozwalając zapomnieć nikomu o tym, że jeszcze żyjemy. .

Alexandre – Rio de Janeiro, Brazylia.
Były członek gangu, raper, szef organizacji pozarządowej pomagającej fawelom i zagrożonej przemocą młodzieży w Rio.

Życie Alexandra jest związane z mroczną stroną rzeczywistości Rio de Janeiro. Urodzony i w wychowany w faweli Morro de Mineira, stracił rodziców podczas walk policji z kartelami. Jako nastolatek wstąpił do gangu Commando Vermelho, gdzie został aż do aresztowania i pobytu w więzieniu. Gdy wyszedł na wolność, postanowił zmienić swoje życie. Zajął się muzyką (hip-hop oraz funk) i założył fundację, informującą świat o sytuacji ludzi żyjących w fawelach w Rio. Był głównym konsultantem przy produkcji filmów Tropa de Elite I i II (faktycznie to on umożliwił kręcenie zdjęć do filmu w fawelach opanowanych przez gangi). Prywatnie rozrywkowy luzak. Nasz przewodnik do faweli, gdzie wizyta zmienia postrzeganie na świat i życie.

“Baba Gi” – Peszawar, Pakistan.
Znawca problematyki politycznej w Pakistanie i kultury klanów Pasztuńskich.

Bardzo specyficzny przewodnik turystyczny, zabierający ludzi do strefy klanów (miejsce absolutnie poza limitami dla postronnych gości). Z nim każda wyprawa w potencjalnie groźne strefy Pakistanu zamienia się w przygodę, podczas której bezpieczeństwo jest gwarantowane. Nasz przewodnik na pograniczu Pakistańsko-Afgańskim.

Metni: Herat, Afganistan.
Afgański Tadżyk, darzący nienawiścią talibów (dożywotnio okaleczyli jego ojca).

Zna biegle zarówno język farsi, jak tadżycki, pasztu i dari. Przez 3 lata pracował jako tłumacz dla amerykańskiej organizacji pomocowej w Kabulu. Wielokrotnie był tłumaczem i przewodnikiem dla dziennikarzy pracujących w Afganistanie. Znawca afgańskiej kultury, etykiety i historii – bardzo ważne w kraju tak odległym od naszej rzeczywistości, jak ziemia od marsa. Nasz główny przewodnik w wyprawach do Afganistanu.

Jurij i Alan Manncasa – Cuzco, Peru.
“Ludzie Andów”. Przewodnicy górscy i kucharze w naszych peruwiańskich wyprawach.
Niezastąpieni w trekkingach w odległe od cywilizacji obszary. Bracia to andyjscy Indianie czystej krwi. Urodzili się w niewielkiej wiosce w departamencie Calca. Wcześnie ich dzieciństwo zostało przerwane tragiczną śmiercią ojca. W poszukiwaniu lepszego życia bracia wyruszyli do Cuzco. Studia turystyczne przedzielali co roku pracą w restauracjach oraz, po uzyskaniu licencji przewodników, prowadząc wyprawy trekkingowe w Andy. Pracowici, odpowiedzialni, pełni zapału. Niezbadane górskie szlaki Peru są ich domem – biegle operują keczua, swoim natywnym językiem, dzięki czemu są w stanie załatwić wszystko tam, gdzie miejscowi Indianie nie chcą nawet rozmawiać z Białymi.

Glyn Booth – Specjalista Chalcon Line od szkoleń survivalu w dżungli. Służył w Armii Brytyjskiej jako żołnierz piechoty, bojowy specjalista w dziedzinach pomocy medycznej i sztuki przetrwania. Działał razem z Gurkhami oraz na wielu misjach zagranicznych w tym w Bośni, Północnej Irlandii, Kenii i Belize. Wykładał zagadnienia survivalu w Akademii Sandhurst. Glyn to wykwalifikowany ekspert od profesjonalnych szkoleń zawierających działania w dżungli oraz pojęcie istoty sztuki przetrwania w warunkach naturalnych.

Ouy Samnang – Pailin, Kambodża. Kierowca i przewodnik w mało znanych rejonach Kambodży. Organizuje niekonwencjonalne pobyty w swoim kraju podczas których “wszystko jest możliwe”. Khmer z krwi i kości. Nasz człowiek w dzikich zakątkach Kambodży.

Tags: ,

0 Comments

You can be the first one to leave a comment.

Leave a Comment


Designed by WPZOOM